V dnešnom blogu sa pozrieme na základne pravidlá úspešného výcviku psa. Vždy treba mať na pamäti, že dôležité je mať správne nastavené očakávania. Nemôžeme sa na psíka hnevať, alebo byť smutný, keď sa mu venujeme iba raz do týždňa. Ak sa náš sused svojmu venuje päťkrát do týždňa, tak pochopiteľne urobí so svojim psíkom väčší pokrok ako my. Ak máme vo „svojej svorke“ nové šteniatko, tak ho nechajme byť šteniatkom. Trénovať môžeme od útleho veku, no nemôžeme sa na šteniatko hnevať, keď začne objavovať svet a venovať sa pre neho novým veciam. Je to prirodzené. Poďme sa teda spoločne pozrieť na základné pravidlá, ktorých sa držať.

Správna motivácia

Motivácia je základom tréningu. Spravidla je jednoduchšie trénovať pažravé plemená. U týchto psíkov máte vyhraté, pretože vám stačí hrsť pamlskov či piškót. Zložitejšie to bude ale u plemien ako Československý vlčiak, tam sa motivácia hľadá už ťažšie. Majiteľ by ale mal poznať svojho psíka, čiže správna motivácia by mal byť krok číslo jedna. Na trhu je veľa rôznych typov pamlskov, nám sa osvedčili i klasické piškóty. Plemená retrieverov by mohla veľmi zaujímať loptička či dummy predmet na aportovanie. Za pokus stojí i nejaká hračka.

Jasný povel

Častokrát sa stretávame s veľmi komplikovaným prejavom majiteľa. Vždy treba povely zjednodušiť a jasne komunikovať so psíkom. Psík má dobre uši, nemusíme sa báť, že nás nepočul. Dôležité je štvornohého miláčika zaujať, respektíve jeho pozornosť. Až sa na nás pozerá, tak vydám jasný povel – ideálne vyrovnaným hlasom. Intonácia je taktiež veľmi dôležitá, psík to vníma veľmi jasne. Veselý hlas znamená hru / úspech / radosť, naopak zvýšený hrubší hlas znamená opak. Zo začiatku môžeme použiť i gestá víz video-ukážka.

Video-ukážka (Správna motivácia a jasný povel)

Trpezlivosť

Pravidlá úspešného výcviku psa sa nezaobídu bez trpezlivosti. Každé jedno šteniatko je v našom svete nové a nepozná etiku/etiketu. Preto musíme okrem tréningu korigovať i správanie. Ako líder svorky musíme ukazovať čo sa smie a čo nesmie. Trpezlivosť je ale základom. Každé plemeno má svoje špecifiká, každé šteniatko má iné osobnostné črty a vlastnosti. Niektoré šteniatko sa naučí veci skôr, iné neskôr. Preto netreba podliehať panike, no stanoviť si ciele a malými krôčikmi k nim postupovať.

Odmeňujte v správny moment

Odmeňovanie v správny moment je dôležitou súčasťou úspešného výcviku. V tomto treba byť veľmi dôsledný. Musíme v psíkovi utvrdiť teóriu, že odmena je iba za dobre spravenú vec. Ak psík bude dostávať odmeny aj za zlé prevedenie cviku, tak si to ihneď spojí s odmenou a bude to chápať ako dobre vykonaný cvik. Treba mať na pamäti, že chyby sa odstraňujú o dosť ťažšie. Dôslednosť je kľúčom.

Cvik a tréning končí pozitívne

Každú sadu cvikov alebo povelov ukončíme pozitívne. Pokiaľ sa nám nedarí „odkladačka“ a psík sa stále zdvihne – nevadí. Odložíme psíka hoc aj na 15 centimetrov, no ukončíme cvik úspechom. Na konci každej sady cvikov psíka pochválime a pohráme sa s ním. Po neúspešnom konci cvikov by si psík mohol myslieť, že je to správne, že cvik neurobil. Psíka musí tréning baviť. Niektoré psíky radi aportujú, tak nosíme loptičku stále vo vrecku. U nás aplikujeme teóriu „work before play“. Psík najprv pracuje, po úspešnej práci je čas na hru. Takto sa bude psík tešiť na trénovanie, pretože bude vedieť, že po práci príde i hra.