Správny výber psa je najdôležitejší krok k úspechu. Určite sa vám páčil film Hačikó: Príbeh psa, kde psík rasy Akita inu každý deň oddane čakal na svojho majiteľa, ktorý sa však už nevrátil. Kto by nechcel takého psíka? Vedeli ste však, že Akita sa používala na psie zápasy a na lov veľkej zvery?

Je veľmi dôležité úprimne vyhodnotiť svoje možnosti a následne sa rozhodnúť pre to správne plemeno. Vyššie spomínaná Akita je veľmi pekný psík, no ale aj tvrdohlavý. Potrebuje od začiatku vedieť svoje miesto vo svorke, potrebuje pevnú ruku, obrovské množstvo socializácie a tréningu. To bol len jeden príklad za všetky. Pokiaľ si idete kúpiť svojho prvého psíka, tak poriadne zvážte svoje možnosti a nalejte si čistého vína. Nedostatok pohybu, tréningu či socializácie môže viesť ku katastrofe.

Často sa stretávame so scenárom, že podobné situácie vedú k špirálovému efektu. Majiteľ si nie je istý a robí chyby – psík to vycíti a dovoľuje si viac – majiteľ je nešťastný a tak to pokračuje nekontrolovane ďalej. Takáto špirála neraz končí zbavením sa psíka.

Správny výber psa – zhodnotenie situácie

Pred výberom psíka zhodnoťte nasledujúce faktory:

  • skúsenosti so psíkmi
  • znalosť vybratého plemena
  • časové možnosti
  • finančné možnosti
  • kynologický klub v okolí
  • pomoc od chovateľa

Ak si úprimne zhodnotíte svoj stav a kapacity, tak určite vyberiete správne plemeno. Psík je na celý život a preto treba rozmýšľať i v širšom kontexte. Vaša situácia sa môže meniť v čase, preto treba myslieť krok dopredu. Veríme, že vám tento článok pomohol k lepšiemu pochopeniu dôležitosti výberu správneho psíka.